More

  Pawłowski Ryszard – Oddział 0329 Dzierżoniów

  Ryszard Pawłowski z Oddziału Dzierżoniów od wielu lat odnosi wspaniałe sukcesy ze swoimi gołębiami. Jest to zasługa jego bardzo ciężkiej pracy i bardzo dobrym gołębiom sprowadzonym od wielu wybitnych hodowców z Polski i zagranicy.

  1. Kiedy zacząłeś interesować się gołębiami ?

  Gołębiami  pocztowymi interesowałem się już od najmłodszych lat, ale do PZHGP wstąpiłem dopiero w 1987 roku.

  1. Jakie rasy gołębi posiadasz obecnie na gołębniku i gdzie je nabyłeś ?

  Nie przywiązuję większej wagi do ras gołębi ale jak kupuję jakieś nowe gołębie do swojego gołębnika to zawsze staram się kupować od czołowych hodowców po ich  najlepszych gołębiach.

  Na swoim gołębniku gołębie od następujących hodowców: Leysen Gummar, Gaby Vandanabelle,Dirk van Dyck, Rainer Putman, Braci Janssen, Gerard Koopman, Husken van Riel, Hofkens, Roger Desmet.

  1. Ile gołębi posiadasz obecnie na gołębniku ( lotowe, rozpłodowe i młode ) ?

  W sezonie 2015 posiadałem na spisie 71 gołębi dorosłych, 90 sztuk gołębi młodych oraz 40 par gołębi rozpłodowych.

  1. Jak często wprowadzasz nowe gołębie do swojego gołębnika ?

  Co roku wprowadzam coś nowego do swoich gołębi, lecz selekcja jest duża i po jakimś czasie tylko pojedyncze sztuki zostają w rozpłodzie.

  1. Co robisz aby utrzymać gołębie w zdrowiu ?

  Już dawno przestałem leczyć na ślepo. Wykonuję okresowe badania kału. Jestem bardzo zadowolony z Weterynaryjnego Laboratorium Diagnostycznego COBA, w którym to po badaniu otrzymujemy informację na jakie leki gołąb jest uodporniony i czym możemy go leczyć.

  1. Swoje najlepsze ptaki wyhodowałeś z krzyżówki, czy z pokrewieństwa ?

  Większość wybitnych lotników wyhodowałem z krzyżówki, ale próbuję w dalszym ciągu hodowli jednorodnej i myślę, że z pokrewieństwa też uda mi się wyhodować jakiegoś wspaniałego lotnika.

  1. Jakie odniosłeś z nimi największe sukcesy ?

  Moje największe sukcesy to bez wątpienia tytuł II-Vice Mistrza Polski w Maratonie, brązowy medalista w Kat.B w 2009 roku w Dortmundzie, srebrny medalista w Kat.H w 2011 roku w Poznaniu, brązowy medalista w Kat.H w 2015 roku w Budapeszcie, czwarte miejsce na Europejskiej Wystawie w Brnie w 2014 roku w Kategorii Gołębi Rocznych. Zdobyłem wiele mistrzostw Oddziału, Okręgu i Regionu, ale nie sposób je wszystkie wymienić.

  1. Załóżmy, że zaczynałbyś od nowa w tym sporcie; co zrobiłbyś inaczej, na co zwróciłbyś szczególną uwagę i gdzie kupiłbyś swoje gołębie ?

  Jakbym zaczynał moją przygodę z gołębiami po raz drugi to największy nacisk położył bym na budowę gołębnika, a w szczególności na wymianę powietrza.

  1. Jakie są wg ciebie największe błędy, które popełniają hodowcy gołębi?

  Wiele błędów popełniają hodowcy z gołębiami młodymi. Największym z nich jest brak treningów i lotów prywatnych przed pierwszym lotem. Według mnie jest to główna przyczyna olbrzymich strat w  pierwszych lotach konkursowych.

  1. Jakie są twoje metody treningowe ?

  Codzienne obloty rano i wieczorem. Raz w tygodniu w czwartek wywożę też gołębie na lot prywatny.

  1. Kiedy parujesz gołębie?

  Gołębie lotowe paruję w połowie marca.

  1. W jaki sposób utrzymujesz młode ptaki w należytym zdrowiu ?

  Przeprowadzam obowiązkowe szczepienia na paramikso i ospę. Starm się bacznie obserwować stado i jeśli zauważę niepokojące objawy to wtedy podaję lekarstwa. Nigdy nie podaję żadnego leku na ślepo .

  1. Jak wyglądają treningi młodych ptaków ?

  Przed lotami konkursowymi staram się je jak najczęściej wywozić . To im na pewno nie zaszkodzi. Codziennie też są trenowane wokół gołębnika.

  1. Jaką metodą lotujesz gołębiami młodymi ?

  Młode lotuję metodą naturalną, z siodełka.

  1. Jakimi metodami lotujesz gołębie dorosłe ?

  Dorosłe ptaki loyuję metodą totalnego wdowieństwa.

  1. Czy karmisz na gołębniku, czy indywidualnie w celach ? Opisz cały tydzień.

  Gołębie karmię na gołębniku.

  1. Jak często dezynfekujesz swoje gołębniki ?

  Dezynfekcję przeprowadzam raz w roku.

  1. Czy pokazujesz samice przed koszowaniem ?

  Nie zawsze. Zależy to od długości lotu i warunków atmosferycznych.

  1. Jeśli tak to jak długo przebywają razem przed lotem i po locie ?

  Od 15 do 20 minut.

  1. Kiedy kąpiesz gołębie lotowe w trakcie sezonu . Co dodajesz do wody kąpielowej ?

  Gołębie kąpię w środę lub w czwartek.

  1. Po czym poznajesz , że gołębie są w szczytowej formie ?

  Formę gołębi można w prosty sposób ocenić po ich zachowaniu, po upierzeniu, a w szczególności zauważymy ją przy oblotach. Jeśli gołębie chętnie latają to znaczy , że są w dobrej kondycji.

  1. Co robisz, aby zmotywować gołębia do zdobywania topowych osiągnięć ?

  Wywożę je raz w tygodniu na odległość 30 km. Kiedy powrócą z takiego lotu to pozostawiam je razem przez około 1 godzinę.

  1. Co sądzisz o predyspozycjach samic do lotu ?

  W mojej hodowli samice spisują się lepiej w lotach konkursowych. Ich przewaga uwidacznia się jeszcze wyraźniej podczas lotów z dalekiej odległości.

  1. Na jakie fizyczne atrybuty gołębia należy zwrócić szczególną uwagę?  Czy zwracasz uwagę na oczy gołębi ?

  Gołąb powinien być średniej budowy ciała. Powinien być spięty. Co do oczów to lubię jak się „świecą”. Jest to dla mnie oznaka zdrowia gołębia.

  37.Po czym poznać dobrego gołębia ?

  Po jego zachowaniu.

  1. Jak dbać o swoje gołębie podczas pierzenia ?

  Podczas pierzenia gołębie dostają lepszą karmę jak podczas lotów, a w szczególności dostają dużo nasion oleistych.

  1. Kiedy rozdzielasz gołębie ?

  Gołębie rozdzielam bardzo późno, bowiem dopiero pod koniec grudnia.

  1. Jak dbać o swoje gołębie w zimie?

  Karmię je raz dziennie do syta.

  Related articles

  Comments

  Share article

  Latest articles

  Man Utd reach verbal agreement with Mario Mandzukic

  When Mauricio Pochettino took over as Tottenham manager in 2014, the club had managed only two top-four finishes in 22 Premier...

  Tottenham keeps Bruno Fernandes under the eye

  When Mauricio Pochettino took over as Tottenham manager in 2014, the club had managed only two top-four finishes in 22 Premier...

  Olivier Giroud ‚cannot accept’ Frank Lampard snub

  When Mauricio Pochettino took over as Tottenham manager in 2014, the club had managed only two top-four finishes in 22 Premier...

  Investor ‚can get Leeds up to level of Man City’

  When Mauricio Pochettino took over as Tottenham manager in 2014, the club had managed only two top-four finishes in 22 Premier...

  Newsletter

  [tdn_block_newsletter_subscribe description=”U3Vic2NyaWJlJTIwdG8lMjBzdGF5JTIwdXBkYXRlZC4=” input_placeholder=”Your email address” btn_text=”Subscribe” tds_newsletter2-image=”753″ tds_newsletter2-image_bg_color=”#c3ecff” tds_newsletter3-input_bar_display=”row” tds_newsletter4-image=”754″ tds_newsletter4-image_bg_color=”#fffbcf” tds_newsletter4-btn_bg_color=”#f3b700″ tds_newsletter4-check_accent=”#f3b700″ tds_newsletter5-tdicon=”tdc-font-fa tdc-font-fa-envelope-o” tds_newsletter5-btn_bg_color=”#000000″ tds_newsletter5-btn_bg_color_hover=”#4db2ec” tds_newsletter5-check_accent=”#000000″ tds_newsletter6-input_bar_display=”row” tds_newsletter6-btn_bg_color=”#da1414″ tds_newsletter6-check_accent=”#da1414″ tds_newsletter7-image=”755″ tds_newsletter7-btn_bg_color=”#1c69ad” tds_newsletter7-check_accent=”#1c69ad” tds_newsletter7-f_title_font_size=”20″ tds_newsletter7-f_title_font_line_height=”28px” tds_newsletter8-input_bar_display=”row” tds_newsletter8-btn_bg_color=”#00649e” tds_newsletter8-btn_bg_color_hover=”#21709e” tds_newsletter8-check_accent=”#00649e” tdc_css=”eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn19″ embedded_form_code=”YWN0aW9uJTNEJTIybGlzdC1tYW5hZ2UuY29tJTJGc3Vic2NyaWJlJTIy” tds_newsletter1-f_descr_font_family=”521″ tds_newsletter1-f_input_font_family=”521″ tds_newsletter1-f_btn_font_family=”521″ tds_newsletter1-f_btn_font_transform=”uppercase” tds_newsletter1-f_btn_font_weight=”600″ tds_newsletter1-btn_bg_color=”#dd3333″ descr_space=”eyJhbGwiOiIxNSIsImxhbmRzY2FwZSI6IjExIn0=” tds_newsletter1-input_border_color=”rgba(0,0,0,0.3)” tds_newsletter1-input_border_color_active=”#727277″ tds_newsletter1-f_descr_font_size=”eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTIifQ==” tds_newsletter1-f_descr_font_line_height=”1.3″ tds_newsletter1-input_bar_display=”eyJwb3J0cmFpdCI6InJvdyJ9″ tds_newsletter1-input_text_color=”#000000″ tds_newsletter1-input_border_size=”eyJwb3J0cmFpdCI6IjEifQ==”]